You are here:
geri çekilme
meliz-galeri
Op. Dr. Meliz Onbaşıoğlu

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

GERİ ÇEKİLME YÖNTEMİ

Geri çekilme yöntemi konusunda bilimsel olarak söylenebilecek pek fazla şey yok, bu yöntem, bilim kelimesinin kullanımından önceki zamanlardan bu yana uygulanıyor.

Geri çekilme ya da dışarı boşalma veya tıbbi terimiyle “coitus interruptus” güçlü bir kişisel kontrol ve deneyim gerektirir ancak bir o kadar da güvenilmez bir yöntemdir.

Etkili olabildiği zamanlardaki etkisini erkeğin boşalmadan önce penisini vajinadan dışarı çıkartabilmesine ve spermin yumurtaya ulaşamamasına borçludur. Bununla birlikte, tüm spermler boşalma sırasında dışarı atılmaz, ilişkinin daha önceki aşamalarında salgılanan sıvılarda da sperm bulunabilir.

Bu nedenle erkek vajinaya boşalmamış olsa da gebe kalma riski vardır.

 

Uygulama şekli

Dışarı boşalma erkeğin cinsel ilişkinin doruk noktası olan boşalmasından önce penisini kadının vajinasından dışarı çıkartması şeklinde uygulanır. Böylece spermlerin vajinaya girerek yumurtayla buluşma riski azalmış olur.

Burada söz konusu olan riskin ortadan kalkması değil azalmasıdır. Kaçan spermler hala gebeliğe neden olabilir.

Geri çekilme yöntemini uygulayan erkeklerin cinsel heyecan içindeyken boşalacakları zamanı çok iyi bilmeleri gereklidir, çünkü bir noktadan sonra boşalmayı ertelemek veya engellemek mümkün olmayacaktır. Boşalma anı çok iyi şekilde öngörülemezse geri çekilme etkili olmayacaktır.

Ayrıca erkek penisini zamanında çekse bile yine de gebelik riski bulunmaktadır. Uzmanlar boşalma öncesindeki sıvılarda gebeliğe yol açabilecek sayıda sperm bulunabileceğini belirtmektedir.

Bu yöntem hekimler tarafından önerilmemektedir, ayrıca bu yöntemi deneyenler de cinsel ilişkiden alınan zevki kesintiye uğrattığı veya gebeliğe yol açtığı için yöntemi önermemektedirler.

 

Avantajları

  • Diğer ilaçlardan etkilenmez
  • Emzirirken uygulanabilir

 

Dezavantajları

  • Kesinlikle güvenilmez bir yöntemdir
  • Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratır
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz

SORULARINIZI İLETİN